052-2246911

לידה ראשונה? שניה? שלישית?
לקראת כל לידה יש פחד כמעט לכל אישה.
הפחד מהלידה נובע מהלא נודע, פחד מכאבי הצירים וגם מסיבה פחות מודעת והיא פחד מעוצמת האהבה.

מי מפחדת ללדת?
על הכנה נפשית ללידה

סיפורה של שיחה מקרית (ואמיתית): "פעמיים ילדתי  בלידות נוראיות! ארוכות, כואבות עם התערבויות שפגעו בגופי. ההחלמה היתה סיוט ארוך. אני עכשיו לקראת לידה שלישית. אני לא יודעת מה לעשות"!
את רוצה לעשות משהו?
"בטח, חייבת!"
הדבר הבא ששמעתי ממנה היה: "מזל טוב, ילדתי לפני חודש וחצי. עדיין בהתאוששות מלידה זוועה, העיקר ששנינו בריאים עכשיו".
שמעתי ממנה את סיפור הלידה (שלא "עשתה" לקראתה), פעורת פה ועצובה ונותרתי עם סימן שאלה גדול. מדוע לא חיפשה דרך לעזור לעצמה לקראת הלידה?

במהלך השנים טיפלתי בעשרות רבות של נשים שהגיעו אלי לקורס הכנה נפשית ללידה או שליוויתי אותן בלידה כדולה. הסיפור הזה הוא לא רק של האישה שפגשתי. הוא של עוד הרבה נשים אשר נמצאות על סקלה רחבה של חששות, פחדים, חרדות וחרדות קשות (טוקופוביה). 

מה עושה הפחד ללידה?
פחד בעת הריון, או לקראת לידה, מבקש הכרה. פחד מודחק ולא מטופל, עלול למצוא את דרכו החוצה בעת הלידה כחלק שאומר: "אני לא מוכן ללידה הזאת. אני עוצר את הלידה. מכאן תינוק לא יעבור". זהו מצב מסוכן כי הוא מתבטא בכיווץ תעלת הלידה ולא מאפשר את ההרפיה ומקשה על המעבר של התינוק. עוד הוא מתבטא במצב הורמונלי אשר מונע מהמערכת ההורמונאלית לייצר את ההורמון שמקדם את הלידה ומפריש הורמון שעוצר את הלידה. כך אנו עדים ללידות ארוכות, ו/או עם סיבוכים והתערבויות, כגון שימוש בזירוז, שימוש בואקום, וניתוחים בלתי רצויים. וכן פגיעות שונות בגוף היולדת כתוצאה מזירוזים והתערבויות. מיותר לציין כי צלקות נפשיות מתלוות לחוויות קשות אלו.
כמו כל רגש שלנו, גם הפחד מבקש הכרה. נשווה את קשת הרגשות שלנו לגן ילדים כשכל רגש הוא ילד בגן. כל ילד מבקש התייחסות (המתאימה לו). כל ילד זקוק שיראו אותו. ילד שאינו מקבל את היחס שזקוק לו (או לא מקבל יחס בכלל) יחפש כל דרך על מנת להיראות ולהשמע. נשווה את רגש הפחד לילד שובב. אם לא יקשיבו לו הוא יעשה יותר רעש. אם יוציאו אותו מהחדר הוא ידפוק על הדלת.

אציין כי בלידות עם סיבוכים, בנוסף לפחד, ישנם גורמים נוספים המרכיבים את מהלך הלידה כגון, חוסר בכוח אדם (יכול להתבטא בביצוע ניטור פנימי במקום להישאר עם היולדת כדי להשיג קריאת מוניטור טובה), עומס יולדות (יכול להתבטא ב"יד קלה" על שימוש במזרזי לידה), גישה רפואית מול גישה טבעית ועוד משתנים גלויים יותר או פחות.
 

קצת פורפורציה

ההגדרה ללידה טובה הינה סובייקטיבית ביותר לכל אישה. כך יכולה להיות לידה עם אפידורל ועם זירוז חוויה, טובה למי ששלמה עם מהלך זה ומנגד, לידה טבעית וקצרה למי שדבר זה לא בתוכנית הלידה שלה וחוותה לידה כזו כחוויה קשה.

פחד מהלא נודע- הקשר בין המצב הנפשי לבין לידה קשה / כואבת/ ארוכה

לעיתים הפחד כל כך גדול עד כי נשים בהריון נוטות למחשבה מוטעית שאם יפתחו אותו, הוא ישתלט. זוהי תחושה בלבד אך היא כל כך חזקה עד כדי אי יכולת להתמודד או להכיל את הפחד.

יש נשים אשר נבהלות ממחשבות חרדתיות. הן בטוחות שרק הן בעלות תחושות קשות אלו וכך מתווספת לחרדות גם תחושת בדידות גדולה אשר מכבידה על המצב הרגשי.

החשש לשתף במחשבות על פחדים נדמה להריונית כלא לגיטימי, מאחר שלכאורה אנו חיים בעידן שבו לרפואה יש (כביכול) תשובות לכל בעיה כמעט, יש הרבה ידע. נוצרת תחושה של יכולת שליטה לכאורית, בהרבה דברים, מכאן גם בגוף, בהריון, בעובר. כל מה שיוצא משליטה נחשב לא לגיטימי להודות בו.

 

פחד מהכאב
באופן טבעי אנו מפחדים/ ות מכאב. בחברה אשר משמיצה כאב ונלחמת בו, יש פחד מהצירים לקראת כל לידה. פחד זה גורם למתח ובכך עשוי לעכב את הלידה. היולדת נכנסת למתח כאשר היא חושבת שאם עכשיו כואב לה ברמה כזו, אז מה יהיה בהמשך? לעיתים ניתן האפידורל בשלב מוקדם מידי, מה שעלול לעכב את הלידה.
 
פחד מעוצמת האהבה 
בקטגוריה זו נמצאים הפחדים סביב שלום העובר/ התינוק וגם החשש מקבלת התינוק והיכולת להעניק לו אהבה.
טובי בראונינג מפתחת עוצמת הרכות אומרת כי פחד מוות מסתיר מאחוריו פחד מהחיים. ופחד מהקושי מסתיר מאחוריו פחד מלחיות את הטוב.
הלידה מעמידה אותנו לקראת חיים חדשים ואיתם גלומים גם: אהבה חדשה, הזדמנות לאהבה ללא תנאי, הגשמת חלום, בניית פנטזיות. כל החדשות הטובות האלה הן עוצמתיות ביותר ולעיתים אינן מוכרות לחוויה שלנו. הן כדי כך עוצמתיות, עד שלהכיל אותן זו חוויה חדשה ואולי מפחידה. המילה הלועזית OVERWHELLMING מיטיבה להגדיר זאת במדויק, כי ניתן לפרשה לחיוב ולשלילה והיא מתארת את ההצפה.

מה שהמוח שלנו עושה כדי לשרוד עוצמות אלו, הוא להתעסק עם פחדים אודות בריאותו של התינוק.

 

לסיכום
חשוב לדעת שפחדים לקראת לידה הן נחלת הכלל! אמנם ברמות שונות, אך הם בהחלט נפוצים. בכל פעם שעולה מחשבה שלילית, חשוב להכיר בה. לאחר מכן נוכל אפילו להשתמש בה כתזכורת לתרגל מחשבה חיובית. כי למחשבות שלנו יש קשר לגוף ולמציאות.

בהקשר זה חשוב לדעת כי חלומות אימה בהריון הם דרך מצויינת להתנקות מפחדים.

לידה היא לא רק כאב, היא גם חדשות טובות והזדמנות להתחבר לכוחות הרוחניים שלנו, לסמוך על גופנו ולבוא בבטחון. כך נוכל לתרום להתקדמות הלידה באופן תקין.

יחד עם כל הנאמר כאן, אם את מוצאת עצמך בפחד אשר מונע ממך להכנס להריון, ומעכב את רצונך להפוך לאמא, אם את סובלת מחוסר שקט אשר מפריע לאיכות החיים שלך- חשוב שתפני לקבל טיפול מקצועי וממוקד בנושא זה. 

טיפול נכון מתאים גם למקרים קשים של טוקופוביה (חרדת לידה), אבל לא רק. חששות מהלידה הינם דבר טבעי ושגור אך על מנת שלא יעכבו את הלידה וכדי לחוש שהינך בשליטה אנא פני אליי לקבל ייעוץ.

אביטל גרינפלד, מדריכת הכנה ללידה ומטפלת בשיטת קיי- קורס הכנה נפשית ללידה.